Yazılar

Twitter, sosyal medya platformunda ‘iyi’ botları etiketlemeye başladı

Twitter , iyi türdeki botlara bir miktar tanınma sağlayacak yeni bir özelliği test ediyor.

Botlar, son yıllarda özellikle sıcak bir konu haline geldi, ancak esas olarak olumsuz nedenlerle. Demokratik süreçleri etkilemek ve COVID-19 aşıları gibi şeyler hakkında dezenformasyon yaymak için propaganda paylaşmak için artan kullanımlarını hepimiz gördük .

Ancak, imaj sorunlarına rağmen, botlar iyilik için önemli bir araç olabilir.

Bazı botlar, şiddetli hava koşulları, doğal afetler, aktif nişancılar ve diğer acil durumlar gibi konularda kritik bilgileri paylaşır. Diğerleri eğitici olabilir ve modern cihazlarımızda gezinirken bize geçmişi hatırlatmak için gerçekleri sağlayabilir veya tarihi olayları ve eserleri ortaya çıkarabilir.

Perşembe günü Twitter, kullanıcıların hesabın otomatik ancak yasal içerik kullandığını bilmelerini sağlamak için yeni bir etiketi test ettiğini duyurdu.

Twitter, yeni özelliğin, insan olmayan hesaplar hakkında daha fazla bağlam istediklerini bulan kullanıcıların araştırmalarına dayandığını söylüyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geçen yıl yapılan bir araştırma , koronavirüs pandemisi hakkında tweet atan Twitter hesaplarının neredeyse yarısının muhtemelen otomatik hesaplar olduğunu buldu. Twitter, kurallarını ihlal eden sahte hesapları kaldırmaya devam edeceğini söyledi.

Hareket, Twitter’ın, diğerlerine söz konusu kişiye ait olduğunu ve sahte olmadığını, genellikle dolandırıcılık amacıyla oluşturulmuş olduğunu göstermek için bir kullanıcının adının yanına küçük bir mavi onay işareti koyan doğrulanmış hesap şemasına benzetilebilir.

Bununla birlikte, Twitter’ın bir kullanıcının tweet’lerinin içeriği hakkında hiçbir garanti vermeyen doğrulanmış hesap şemasının aksine, sosyal ağ, ‘iyi’ bir bot hesabından gelen tweetlerin doğru kalacağı konusunda biraz kumar oynuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu