Yazılar

Twitter, resim açıklamalarına erişimi kolaylaştırmak için değişiklikleri test ediyor

Twitter , alternatif metin açıklamalarını platformdaki herkes için önemli ölçüde daha kullanışlı ve belirgin hale getirmek için yeni erişilebilirlik özelliklerini test ettiğini duyurdu . Değişiklikle birlikte, açıklama içeren resimlere “alt” yazan bir rozet verilecek ve bu rozete tıklandığında açıklama gösterilecek. Değişiklik uzun zaman oldu, ancak bu bir sürpriz değil – Twitter’ın 2020’ye kadar özel bir erişilebilirlik ekibi yoktu .

Twitter’a göre, kullanıcıların yaklaşık yüzde 3’ü bir ay boyunca yeni özellikleri deneyecek ve Nisan ayının başında tüm dünyada kullanıma sunulacak. O zamana kadar, çoğu insan bir ekran okuyucu kullanmadıkça veya çok fazla çemberin içinden geçmedikçe alternatif metin açıklamalarına erişemeyecek gibi görünüyor .

Twitter’ın başlığının sonunda belirttiği gibi , kullanıcılar bu işlevsellik için bir süre bekledi. Resim açıklamaları 2016’da tanıtıldı , ancak platformda özellikle öne çıkmadılar – bir tane eklemenize izin veren düğmeyi gözden kaçırmak nispeten kolaydır. Bunun nedeni, Twitter’ın geçmişte erişilebilirlik özelliklerini nasıl ele aldığı olabilir. 2020’nin sonlarına kadar, çalışanların normal işlerinin yanında gönüllü olarak çalışmak zorundaydılar ve Twitter’ı en çok ihtiyaç duyanlar için daha kolay hale getirmeye kendini adamış bir ekip yoktu. Ekibin kuruluşundan bu yana Twitter, sesli tweet’lere ve videolara canlı altyazılar ekledi .

Bir görselin alternatif metni olduğunda bunu açıkça belirtmek, özelliği daha popüler hale getirebilir – insanlar hangi resimlerin olup olmadığını açıkça görebilirlerse, bir dahaki sefere onu eklemeyi düşünebilirler. Twitter’ın başlığı, erişilebilirlik ekibinin (şu anda var olan) aynı zamanda alternatif metni platformda daha da popüler hale getirmeye yardımcı olabilecek bir “görüntü açıklaması hatırlatıcısı” üzerinde çalıştığını belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu