Yazılar

Tencent Cloud, birinci sınıf üç AI çipini tanıttı

Tencent Cloud, bu noktada ayrıntılar az olsa da, rakiplerinden önemli ölçüde daha iyi performans gösteren birinci sınıf üç AI çipi geliştirdiğini iddia ediyor.

Alibaba ve Huawei’nin ardından Çin’deki üçüncü en büyük bulut hizmetleri şirketi olan Tencent, yakın zamanda 2021 Dijital Ekoloji Konferansı’nda üç çipi ortaya çıkardı.

Üç çiple ilgili güncel bilgiler şu şekilde özetlenebilir:

Zixiao – rakip ürünlerden yüzde 100 daha iyi performans sunduğu varsayılan bir “AI muhakeme” çipi. Görüntü ve video işlemeyi doğal dil işleme, arama önerileri ve diğer özelliklerle birleştirir
Xuangling – bir bulut ana bilgisayarının CPU’su için depolama ve ağ iletişimi sanallaştırmasını çalıştıran ve böylece buna gerek kalmadan bir SmartNIC veya Veri İşleme Birimi (DPU). Tencent, bunun ana bilgisayar CPU’suna sıfır maliyetle geldiğini ve benzer endüstri ürünlerinden dört kat daha hızlı performans gösterdiğini iddia ediyor.
Canghai – diğer pazardaki ürünlere göre yüzde 30 daha iyi sıkıştırma oranı sağladığı varsayılan bir video kod dönüştürme çipi. Bunu, çok çekirdekli genişletme mimarisi, yüksek performanslı bir kodlama hattı ve hiyerarşik bir bellek düzeni aracılığıyla başarır.
Önerilen bu iyileştirmeler önemli olmakla birlikte, bu rakamların güvenilirliği henüz açıklanamamaktadır.

Geliştirmeleri, Tencent’in 2020’de Penglai’de bir çip araştırma ve geliştirme laboratuvarı kurmasının ardından geldi. Tencent’in çip tasarımı ve doğrulamasını uçtan uca tam olarak kapsama hedefi, duyuruyla birlikte gerçekleşmiş görünüyor.

Tencent’in kıdemli başkan yardımcısı Tang Daosheng konferansta şunları söyledi: “Güçlü iş ihtiyaçlarıyla karşı karşıya kalan Tencent, uzun vadeli bir çip araştırma ve geliştirme yatırım planı geliştirdi. Halihazırda, önemli ilerleme kaydeden üç yönü uygulamaya koymuştur.”

Tencent şu anda Asya’nın dışında ABD, Brezilya, Almanya ve Rusya’da faaliyet gösteriyor ve Avrupa, Amerika ve Afrika’ya daha da genişleme planları yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu