Yazılar

National Robotarium, uzaktan sağlık danışmanlığı için yapay zeka ve telepresence robot teknolojisine öncülük ediyor

Edinburgh’daki Heriot-Watt Üniversitesi tarafından düzenlenen Ulusal Robotarium , uzaktan sağlık danışmanlığı için yapay zeka destekli bir telepresence robotik çözümünü tanıttı.

Çözümü kullanarak, sağlık pratisyenleri bir kişinin fiziksel ve bilişsel sağlığını dünyanın herhangi bir yerinden değerlendirebilecekler. Hastalar, Birleşik Krallık, Hindistan, ABD veya başka bir yerde ikamet edip etmedikleri fark etmeksizin uzmanlara erişebilir.

İngiltere Hükümeti İskoçya Bakanı Iain Stewart şunları söyledi:

“Ulusal Robotarium’u ziyaret etmek ve sanal ışınlanma teknolojisinin sağlık ve yardımlı yaşamda nasıl devrim yaratabileceğini ilk elden görmek büyüleyiciydi.

21 milyon sterlinlik İngiltere Hükümeti Şehir Bölgesi Anlaşma fonu ile desteklenen bu son teknoloji araştırma merkezi, bölgeye iş ve yatırım getiren robotik ve yapay zeka alanında dünya lideridir.”

Proje, çeşitli koşullarla yaşayan insanların yaşamlarının nasıl iyileştirilebileceğini araştıran National Robotarium’un yardımlı yaşam laboratuvarının bir parçasıdır.

Strathclyde Üniversitesi’nden bilişsel değerlendirme uzmanı Dr Mario Parra Rodriguez, proje üzerinde çalışıyor ve çözümün Alzheimer hastalığı ve diğer bilişsel bozukluklar gibi koşullarla yaşayan insanlar için kritik olan daha düzenli izleme ve sağlık değerlendirmelerine olanak sağlayacağına inanıyor.

“Alzheimer hastalığı gibi yıkıcı koşullardan etkilenen savunmasız yetişkinlere uzaktan rehberlik edebileceğim, değerlendirebileceğim ve destekleyebileceğim uzak bir robotta yaşama deneyimi, bu tür hastalıkların etkisini azaltmak için şu anda yaşadığımız zorlukların yakında üstesinden gelineceği konusunda bana güven veriyor. devrim niteliğindeki teknolojiler aracılığıyla” yorumunu yaptı Rodriguez.

Heriot-Watt Üniversitesi tarafından ev sahipliği yapılan Ulusal Robotarium ile yapılan işbirliği, demanstan etkilenen insanların sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılayabilecek teknolojiler sunmak için çeşitli disiplinlerden gelen deneyimleri birleştiriyor.”

Dr Mauro Dragone araştırmayı yönetiyor ve yapay zekanın proje için ne kadar hayati olduğunu açıklıyor:

“Prototipimiz, günlük aktiviteleri tespit etmek ve analiz etmek için akıllı ev sensörlerini izlemek için makine öğrenimi ve yapay zeka tekniklerinden yararlanıyor. Sistemi, yaşlı bir kişinin bilişsel yeteneklerinin yanı sıra bağımsız yaşama yeteneklerinin kapsamlı, müdahaleci olmayan bir değerlendirmesini yapmak için bu bilgiyi kullanmak üzere programlıyoruz.

Sistemi bir telepresence robotu ile birleştirmek iki büyük gelişme getiriyor: İlk olarak, robotlar güçlü sensörlerle donatılabilir ve ayrıca yarı otonom modda çalışabilir, bu da sistemin günde 24 saat, yedi gün kaliteli veri sağlama kapasitesini zenginleştirir. bir hafta.

İkinci olarak, telepresence robotları, klinisyenleri ve bakıcıları döngüde tutar. Bu profesyoneller, projenin akıllı algılama sistemi tarafından sağlanan verilerden yararlanabilirler, ancak aynı zamanda, kendi bakımları altındaki bireyle etkileşim kurmak için robotu İnternet üzerinden doğrudan kontrol edebilirler. Robotun gözünden görebilir, odanın içinde veya odalar arasında hareket edebilir ve daha karmaşık değerlendirme protokollerini yürütmek için kollarını ve ellerini çalıştırabilirler. Ayrıca acil durumlara müdahale edebilir ve gerektiğinde yardım sağlayabilirler.”

Bu ayın başlarında, Birleşik Krallık hükümeti sosyal bakımı finanse etmek, insanlara hak ettikleri saygınlığı vermek ve NHS’nin pandemiden kurtulmasına yardımcı olmak için vergi artışlarını duyurdu.

Ancak, bazıları ufukta daha fazla yükseliş olduğuna inanıyor. Yenilikçi teknolojiler, bakımı sürdürürken veya iyileştirirken maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir.

Blackwood her zaman müşterilerimizin daha bağımsız yaşamalarına yardımcı olan ve bireyler için seçim ve kontrolü teşvik eden çözümler arıyor. Robotik, bağımsız yaşamı iyileştirme, yeni destek seviyeleri sağlama ve dijital konut ve bakım sistemimiz CleverCogs ile entegre olma potansiyeline sahip,” dedi Blackwood Homes and Care’de İnovasyon Başkanı Bay Colin Foskett.

“Ulusal Robotarium ile ortaklığımız ve destekli yaşam laboratuvarının tasarımı, müşterilerimizin yeni ürün ve hizmetlerin ortak tasarımına ve birlikte yaratılmasına dahil olmalarını sağlayarak, inovasyona ve gelecekte yatırımımızı artırarak yeni çözümlere yol açmaktadır. bağımsız yaşama yardımcı olacak ve müşterilerimiz için sonuçları iyileştirecek.”

Kardeş yayınımız IoT News, bu yılın başlarında, barındırdığı bazı tesisler, ekipman ve yenilikçi projeler de dahil olmak üzere 22,4 milyon sterlinlik Ulusal Robotarium’un yapımını bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu