Yazılar

Microsoft Edge artık ekran okuyucular için otomatik olarak görüntü etiketleri oluşturuyor

Microsoft’a göre, web’deki görüntülerin yarısından fazlasında alternatif metin eksik. Görüntü etiketleri (alternatif metin), ekran okuyucularına yüksek sesle okumaları için metin sağladıklarından, görme engelli veya az gören birçok kişi için anahtardır. Microsoft şimdi, web’deki resimler için otomatik olarak oluşturulan alternatif metinle boşluğu doldurmaya çalışıyor.

Mevcut ekran okuyucular şu anda çok yardımcı olmayan bir görüntünün açıklaması yoksa “etiketlenmemiş grafiği” okurlar. Microsoft Edge, web’deki tüm görseller için alternatif metin içermeyen ekran okuyucu deneyimini iyileştirecek şekilde güncellendi.

Microsoft’un Edge platformunda bir program yöneticisi olan Travis Leithead , “Bir ekran okuyucu etiketsiz bir görüntü bulduğunda, bu görüntü, görüntüyü kelimelerle açıklamak ve içerdiği herhangi bir metni yakalamak için makine öğrenimi (ML) algoritmaları tarafından otomatik olarak işlenebilir,” diye açıklıyor. takım. “Algoritmalar mükemmel değil ve açıklamaların kalitesi değişiklik gösterecek, ancak ekran okuyucu kullanıcıları için bir görüntü için bazı açıklamalara sahip olmak çoğu zaman hiç bağlam olmamasından daha iyidir.”

Microsoft Edge artık etiketlenmemiş görüntüleri, Microsoft’un gizlilik vaatleri tarafından yönetilen Azure bilgisayar görme API’sine işlenmek üzere gönderebilir . Vision API, daha sonra ekran okuyucular tarafından deşifre edilebilen İngilizce, İspanyolca, Japonca, Portekizce veya Basitleştirilmiş Çince alternatif metinler oluşturur. Microsoft Edge, 50 x 50 pikselden küçük resimlere, çok büyük resim dosyalarına, dekoratif olarak işaretlenmiş resimlere veya Vision API’nin pornografik, kanlı veya müstehcen olarak kategorize ettiği resimlere otomatik etiketler eklemeye çalışmaz.

Microsoft bu yeni özelliği Windows, Mac ve Linux için Microsoft Edge’de hemen kullanıma sunuyor, ancak henüz Android veya iOS’ta Edge’de mevcut olmayacak. Edge://settings/accessibility’de “Ekran okuyucular için Microsoft’tan görüntü açıklamaları al” seçeneğini etkinleştirerek ve web’de gezinmek için Ekran Okuyucusu’nu veya başka bir ekran okuyucuyu kullanarak yeni özelliği deneyebilirsiniz.

Leithead, “Bu özellik hala yeni ve işimizin bitmediğini biliyoruz” diyor. “Bu özelliği daha da iyi hale getirmenin bazı yollarını zaten bulduk, örneğin resimlerin bir etiketi olduğu, ancak bu etiketin pek yardımcı olmadığı durumlar gibi. Sürekli görüntü tanıma ve algoritma iyileştirmeleri de hizmetin kalitesini iyileştirecek.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu