Yazılar

Mark Zuckerberg’e göre NFT’ler yakında Instagram’da olacak

Mark Zuckerberg, Engadget ve The Daily Beast’e göre Meta’nın Instagram’a NFT ekleyeceğini söyledi . Bunun nasıl görüneceğini tam olarak açıklamasa da , South By Southwest’teki bir oturumda, “önümüzdeki birkaç ay boyunca, NFT’lerinizden bazılarını getirme yeteneği, umarım zamanla bunun içinde bir şeyler üretebiliriz” dedi. Çevre.”

Bunun geleceğine dair söylentiler var. Geçen yıl, Instagram lideri Adam Mosseri , ekibin “aktif olarak NFT’leri araştırdığını” ancak herhangi bir gerçek duyurusu olmadığını söyledi. Ocak ayında, Facebook ve Instagram’daki ekiplerin NFT entegrasyonları üzerinde çalıştığına dair bir rapor duyduk . Rapor, bir NFT’yi profil olarak kullanmanıza ve platformda NFT’leri darp etmenize izin veren özelliklerde ve bir pazar yeri oluşturma konusundaki tartışmalarda ilerleme kaydedildiğinden bahsetti.

Bu ilk iki özellik, Zuckerberg’in sahnede bahsettiği şeyle iyi uyum sağlıyor, ancak Instagram’da bir NFT’nin basılmasının ne anlama geldiği hala tam olarak net değil. Belki de popüler bir gönderiyi NFT olarak satabilir misiniz? Veya insanların belirli hikayeleri görmelerini sağlamak için geçiş görevi gören nane NFT’leri mi? Meta henüz bir şey söylemiyor, ancak para basma yeteneklerinin daha da aşağılara kadar gelmeyecek gibi görünüyor. Bir pazar yeri fikri, Zuckerberg’den doğrudan bir referans almadığı için daha da uzak olabilir gibi görünüyor, ancak OpenSea gibi sitelerin büyük değerlemesi muhtemelen onu cazip bir ticari girişim haline getiriyor.

NFT NEDİR?
NFT’ler, benzersiz dijital öğelerin sahipliğini alıp satmanıza ve blok zincirini kullanarak bunların kime ait olduğunu takip etmenize olanak tanır . NFT, “değişmeyen token” anlamına gelir ve teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içerebilir. Bir NFT, gerçek hayattaki bir tablo gibi türünün tek örneği olabilir veya ticaret kartları gibi birçok kopyanın bir kopyası olabilir, ancak blok zinciri dosyanın kime ait olduğunu takip eder.

NFT’ler son zamanlarda manşetlere çıkıyor, bazıları milyonlarca dolara satılıyor, Nyan Cat gibi yüksek profilli memler ve “bununla başa çık” güneş gözlükleri açık artırmaya çıkıyor. NFT’lerin büyük elektrik kullanımı ve çevresel etkileri hakkında da birçok tartışma var . (Anlaşılır şekilde) hala sorularınız varsa, NFT SSS bölümümüzü okuyabilirsiniz .

Tabii burada bir de metaverse açısı var. Zuckerberg’in, avatarınızın kıyafetlerini bir NFT olarak basmaktan ve “farklı yerleriniz arasında” almaktan bahsettiği bildirildi. Zuckerberg daha önce NFT’ler ve metaverse hakkında konuşmuş ve onları dijital dünyanın yönetiminin bir parçası olarak görebileceğini söylemişti. Şimdi, onları dijital nesneler olarak düşünüyor gibi görünüyor, daha önce Meta tarafından gündeme getirilen bir şey .

Salı günü, “Bundan önce çözülmesi gereken bir dizi teknik şeyin gerçekten sorunsuz olacağını” belirtti. Birincisi, Meta nesnelerin farklı platformlarda iyi bir şekilde entegre olduğundan emin olmak zorundaydı ki bu özellikle kolay değil . Ayrıca, aslında bunun gerçekleşmesi için bir metaverse inşa etmesi gerekir (ki bu küçük bir teknik engel gibi görünüyor).

Instagram, NFT entegrasyonuna sahip ilk büyük sosyal ağ olmayacak. Bu yılın başlarında Twitter, bazı kullanıcıların sahip oldukları bir NFT’yi profil resmi olarak ayarlamasına izin veren bir özellik sunmuştu. Daha sonra altıgenler olarak görünürler ve ilgilenen herkes NFT’nin meta verilerini görmek için tıklayabilir. TikTok özelliklerinin Instagram’da ne sıklıkta karbon kopyaya yakın olduğu göz önüne alındığında, Meta’nın fotoğraf paylaşım (er, “eğlence” ) uygulamasının benzer bir şey yaptığını görmek şaşırtıcı olmaz .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu