Yazılar

M1 Ultra VS RTX 3090: Apple’ın yeni çipi Nvidia tarafından içiliyor

Apple, Peek Performance etkinliğinde yeni M1 Ultra çipini tanıttığında, Mac Studio’yu tanıttılar ve cihazın kendisi hakkındaki kararla eleştirmenler, Apple’ın en üst düzey ayrık GPU’ları yeneceğine dair iddialarını test ettiler. Apple M1 Ultra, performanslarını birleştirmek ve bir ARM yongasında daha önce hiç görülmemiş iş yükü performansına ulaşmalarını sağlamak için biraz SLI köprüsü gibi iki M1 Max yongasını bir araya getiriyor. Bu iddialar, M1 Ultra’nın birçok iddiası için geçerli olmaya devam ediyor ve Apple’ın yonga setleri arasında ARM silikonunun yayılması hakkında gerçekten söylenecek bir şey var, ancak kaputun altındaki saf beygir gücüne yetişmesi biraz zaman alacak. Nvidia’nın en güçlü GPU’sunun sağlayabileceği (Tabii ki 3090Ti çıkana kadar.)

Apple’ın ürün duyurularındaki grafikler her zaman oldukça belirsizdir ve Apple’ın iddialarının ne kadar aptalca karşılanabileceğini anlamak için bu grafikteki Y eksenine bakmanız yeterlidir. ‘Göreceli’ performans, ürününüzü değerlendirmek için garip bir barometre gibidir ve gerçekten de, M1 Ultra, belirli iş yüklerinde GPU performansı açısından RTX 3090 ile eşleşebilirken, bu iddiayı tamamen reddeden incelemeler çıkıyor. Verge , RTX 3090’ın Geekbench 5 hesaplama testinde M1 Ultra’dan %100’ün üzerinde performans gösterdiğini bildiriyor. M1 Ultra testlerinde 83.121 puan alırken, RTX 3090 makinesi 215.034 puan aldı.

Peki Apple’ın M1 Ultra ile örtüştüğünü iddia ettiği bu göreceli performans nerede? Neredeyse yok gibiler. Bunun gibi iddialar Apple için yeni bir şey değil ve tüm ürün yığınlarında ARM işlemcilerini hızlandırmaları etkileyici ve watt başına performanstaki kazanımları da eşit derecede saygın olsa da, biraz zaman alacak gibi görünüyor. Apple’ın sektördeki en büyük ve en iyi grafik kartlarıyla eşleşmek için saf performans cephesini yakalamayı başarmasına daha çok zaman var.

Nvidia , AMD ve şimdi Intel’in mücadeleye girmesiyle pazar üst uçta doygun hale geliyor . Yine de, bu test doğruysa, Apple henüz bu markaların herhangi birinden daha saf GPU performansı açısından eşleşmedi.

Apple M1 Ultra ile RTX 3090 arasındaki savaşın kazananı açıkça 3090, yakın bir dövüş bile değil. Eleştirmenlerin raporlarına göre, Apple’ın M1 Ultra’nın RTX 3090 seviyesine yakın performansa ulaştığını iddia etmesi bile yanlış. M1 Ultra’nın bir RTX 3060’a karşı yığılacağından bile emin değiliz, 3090’ı unutun. Geekbench bir kez daha RTX 2060 Super’in M1 Ultra’dan daha iyi performans gösterdiğini bildiriyor, işte kafanızı karıştırmak için eğlenceli küçük bir grafik, Geekbench’e teşekkürler.

Gördüğünüz gibi, Apple’ın iddiaları, “en üst düzey” ayrık GPU’dan daha iyi olma işaretinden o kadar uzaktı ki, neredeyse üç yaşında olan orta seviye bir grafik kartından daha iyi performans gösterdi. Kartın Nvidia’nın şu anki Ampere ekran kartı serisine göre göreceli performansına bakıldığında, konuşma konusu bile olmuyor. Bu nedenle Apple’ın grafiklerinin ‘göreceli performansı’ çok yanıltıcı olabilir.

Apple, göreceli performansın watt başına performans anlamına geldiğine karar vermiş olabilir, ancak pazarlama materyallerinde liderlik etmek hala yanıltıcı bir takma addır. Bu, aktif olarak tüketici karşıtı bir şey, ancak Apple, makinelerinin iyi görünmesini sağlıyorsa bunu yapmaya yabancı değil. Apple’ın M1 Ultra çipinin kötü olduğunu, ondan uzak olduğunu ve küçük bir pakette tonlarca güç arayanlar için büyük faydalar sağladığını söylemiyoruz, bunun yerine bu yanıltıcı pazarlamanın bu kadar aşındırıcı olmasının nedeni, bir tüketicinin bu bilgiyi farklı iş yüklerine uygulanmış olarak ayrıştırabilir, grafiklerinin ‘göreceli’ kısmı, M1 Ultra’nın neden bu kadar iyi olduğunu belirtmeden bu sorundan kolayca kurtulabilecekleri anlamına gelir. Ama bu noktada, tüm endüstri, enerji kullanımı söz konusu olduğunda ARM çiplerinin daha verimli olduğunu biliyor, bu nedenle grafiğin tamamı geçersiz olarak yorumlanabilir. Açıkçası bu korkunç veri kullanımı, Apple’ın yeni bir ürün ortaya çıkardığında iyi görünmesini sağlamak ve tüketicilere kaputun altındaki gerçek güç hakkında bilmek istedikleri herhangi bir bilgi vermemek için tasarlanmış şeylerden biri.

Teknoloji alanındaki diğer şirketler de buna yabancı değil, ancak bu, Apple’ın ürünün duyurusunda yaptığı oldukça korkunç bir iddia, jetleriniz Cupertino kadar havalı, henüz o kadar güçlü değilsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu