Yazılar

Intel, Almanya’da 17 milyar Euro’luk yeni bir yarı iletken üretim merkezi kuruyor

Intel, Almanya’da 17 milyar Euro’luk yeni bir “önde gelen yarı iletken fabrika mega sitesi” ve mevcut İrlanda fabrikasını 12 milyar Euro‘luk genişleme ile Avrupa’daki üretim tesislerine devasa yeni bir yatırım yaptığını duyurdu.

Şirket ayrıca Fransa’da yeni bir Ar-Ge ve tasarım merkezi kuruyor ve İrlanda, İtalya, Polonya ve İspanya’da üretim, dökümhane hizmetleri ve araştırma için ek alanlara yatırım yapmayı planlıyor. Tümüyle, Intel, önümüzdeki on yıl içinde AB’ye yapılan toplam 80 milyar Avro’luk yatırımın bir parçası olarak, ilk Avrupa Ar-Ge ve üretim dalgasına 33 milyar Avro’nun üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.

Yeni Alman tesisi, Magdeburg’daki iki yarı iletken fabrikadan oluşacak ve inşaat, 2027’de planlanan üretimden önce 2023’ün ilk yarısında başlayacak. Şirketin geçen yıl detaylandırdığı yaklaşan Intel 20A ve Intel 18A düğümleri ). Yeni fabrikalar da sadece Intel için çip üretmeyecek: amaç sitenin Intel Foundry Services müşterileri için de çip üretmeye yardımcı olması. Intel, Almanya projesinin devasa yeni fabrikaları inşa etmek için 7.000 yeni işin yanı sıra fabrika birkaç yıl içinde üretime başladığında Intel’de 3.000 kalıcı iş göreceğini söylüyor.

Bu arada İrlanda genişlemesi, Intel’in şirketin mevcut tesisindeki üretim alanını ikiye katlamayı ve yakında çıkacak olan Intel 4 düğümünü Avrupa üretim tesislerine getirmeyi hedefliyor.

Yeni Avrupa yatırımı, Intel’in CEO Pat Gelsinger tarafından bir yıl önce şirketin direksiyonuna geçtiğinde tanıtılan “IDM 2.0” stratejisinin bir parçası olarak geliyor. O zamandan beri Intel, mevcut Arizona tesislerine 20 milyar dolarlık devasa bir yatırımın yanı sıra Intel’in “gezegendeki en büyük silikon üretim yeri” olacağını iddia ettiği yeni bir Ohio sitesi için benzer şekilde 20 milyar dolarlık büyük bir yatırım yaptığını duyurdu.

Yarı iletkenler için tedarik sıkıntısı tedarik zincirlerini, ürün bulunabilirliğini ve PlayStation 5 konsollarından arabalara kadar her şeyin fiyatlarını alt üst etmeye devam ettiğinden, üretim tesislerine yatırım silikon endüstrisi için sıcak bir konudur. Sadece Intel de değil: TSMC ve Samsung da (hem uluslararası hem de ABD’de) yeni çip üretim tesisleri için büyük planlar duyurdular . Ancak, yeni fabrikalar inşa etmek için uzun teslim süresi göz önüne alındığında, üretim yetenekleri tedarik sorunlarına yardımcı olabilirken, bu yeni yatırımların etkisinin hissedilmesi muhtemelen biraz zaman alacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu