Yazılar

Çinli adam, vücuduna bantlanmış 160 Intel CPU ile gümrükte yakalandı

Videocardz tarafından hazırlanan bir rapora göre Çinli yetkililer, 160 Intel CPU’yu vücuduna bantlayarak gümrükten kaçmaya çalışan bir kişiyi yakaladı .

CPU’lar gibi kazançlı ürünler Çin’de ağır bir şekilde vergilendirilir, bu da ülkeye ithalat veya ülke dışına ihracat için bir ücret ödemenizi gerektirir. Videocardz tarafından lakaplı olarak adlandırılan Zeng veya ‘yürüyen CPU’ adlı adam , eylemleri için büyük olasılıkla ağır bir para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Videocardz’ın raporunda Çin Gümrük Dairesi’nin şu sözleri aktarıldı:

“9 Mart’ta kapı gümrükleri, bir merkezi işlem birimini (CPU) saklayan bir yolcunun giriş davasına el koydu. O gün saat 1 sularında Zeng adında bir adam, Gongbei Limanı’nın seyahat denetim sahasında gümrük “beyansız kanal” yoluyla ülkeye girdi. Gümrük memurları, yürüyüş duruşunun anormal olduğunu tespit etti ve inceleme için onu durdurdu. Daha fazla incelemenin ardından gümrük memurları, toplam 160 CPU ve baldırının iç tarafına, beline ve karnına bantla bağlanmış toplam 16 katlanmış cep telefonuna el koydu. Şu anda, dava ilgili düzenlemelere uygun olarak daha fazla işlenmiştir. Gümrük, kişilerin ülkeye giriş ve çıkışlarında getirdikleri bagajların kendi kullanımları ile sınırlı ve makul miktarda olması ve gümrük denetimine tabi olması gerektiğini hatırlatır.

Zeng, şu anda çok yoğun talep gören çoğunluğu Intel’in Core i5-12600KF’si olmak üzere 160 Intel CPU ile yakalandı. Bu CPU’lar yaklaşık 330 $’a satıyor ve bu da onu 50 bin $’lık göz kamaştırıcı bir değere dönüştürecek.

Zeng de modeli belirtilmemiş olmasına rağmen 16 adet ‘klasörlü telefon’ ile yakalandı. Eğer bunlar yeni Galaxy Z flip3 telefonlarıysa, Zeng’in kazancına 16 bin dolar daha ekleyebilirsiniz.

Çin gümrük idaresine göre, gümrük memurlarından biri onun ‘anormal bir şekilde yürüdüğünü’ fark ettiğinde Bay Zeng tutuklandı.

Bu, ilk bakışta komik görünebilir, ancak bir suçtur ve aynı zamanda arz ve talebin şu anda ne kadar kötü olduğunun bir işaretidir. Bu, insanların sadece hızlı bir para kazanmak için yapacakları türden aşırılıklarsa, o zaman bunun durması gerekir. Madencilerin ve veri çiftçilerinin hepsini satın alması ve ortalama tüketiciye hiçbir şey bırakmaması yerine, doğru kişilerin doğru PC bileşenlerini almasını sağlamak için daha fazla önlem alınması gerekiyor.

Zeng kesinlikle bir istisna ve kural değil, ancak bunun, piyasanın şu anda ne kadar dengesiz olduğuna dikkat çekmesini umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu