Yazılar

AI video gözetimi, işletmelerin güvenliğe yaklaşma şeklini nasıl etkiler?

Güvenlik kameraları, özellikle mesai saatleri dışında, sahada olmadan ticari alanları gözetlemenin harika bir yoludur. Güvenlik 7/24 bir iş olsa da, çoğu kuruluş sistemlerini günün ve gecenin her saatinde izlemeyi göze alamaz. İzlemek için üçüncü taraf bir sağlayıcı kiralamak pahalıdır ve gözler ekranlardayken bile insan hatası hala eksik raporlara, yavaş yanıtlara ve artan sigorta ve sorumluluk maliyetlerine neden olur.

7/24 video izleme, daha önce büyük güvenlik bütçeleri olan kurumsal kuruluşlara devrediliyordu. Bununla birlikte, bulut tabanlı ve yapay zeka teknolojisindeki yeni adımlar, küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için oyun alanını eşitliyor ve ticari video gözetim sistemlerini her zamankinden daha akıllı hale getiriyor.

Daha az gürültü ile daha iyi görünürlük

Yapay zeka tabanlı video güvenliğindeki son gelişmeler, bu teknolojiyi daha güçlü ve doğru hale getirdi. Kamera sistemleri artık zaman içinde uzaydaki davranışlardaki anormalliklere yanıt vermek için makine öğrenimi yetenekleriyle donatılmış olarak geliyor. Ayrıca, bu zeka, işletmenin herhangi bir ek çabası olmadan daha güvenilir ve daha doğru olmaya devam ediyor. Ancak bu, işletmelerin izleme için yalnızca AI güvenlik kamera sistemlerine güvenebileceği anlamına gelir. Güvenlik ekipleri, özellikle yüksek riskli alanlarda kameraları yapılandırmaya ve video görüntülerini izlemeye hala hazırlıklı olmalıdır.

AI video gözetim sistemlerinin bir başka yararı da, geleneksel bir izleme sisteminin gürültüsünü ortadan kaldırmalarıdır. Görüntülerin gerçek zamanlı analizi ve yanıtları otomatikleştirme yeteneği, potansiyel tehditleri ve sorunları tespit etmeyi kolaylaştırır. Daha hızlı yanıt süreleri, güvenliği ve güvenliği artırmanın yanı sıra yatırım getirisini de artırır. Ek olarak, akıllı bulut tabanlı kamera sistemleri, kablosuz yazılım güncellemeleri ve otomatik yama ile bakım ve sorun giderme için harcanan zamanı azaltır.

Proaktif iş zekası

Proaktif bir kapasitede, AI video gözetim izleme, işletmelere harekete geçmek için gereken uyarıları verebilir. Bir güvenlik ihlalinden kaynaklanan zararları en aza indirmek söz konusu olduğunda, her dakika önemlidir. Video gözetim sağlayıcıları artık öğrenilmiş davranışlara dayalı olarak olağandışı hareket veya aktiviteyi tespit edebilen AI analitiği sunuyor. Otomatik uyarılar ve ayrıntılı yanıtlarla birlikte bu, zamandan tasarruf sağlar, insan hatasını en aza indirir ve büyük veya küçük işletmeler için daha verimli bir izleme sistemi oluşturur.

Proaktif izlemenin gücü de güvenliğin ötesine geçer. Yapay zeka platformları artık işletme sahiplerini izinsiz girişin ötesindeki olası sorunlar konusunda uyarma gücüne sahip. Kameralar, güvenlikle ilgili endişelerin belirlenmesine, ekiplerin kaçırılan bir bakım oturumu hakkında bilgilendirilmesine ve hatta binalardaki ve otoparklardaki doluluk seviyelerinin izlenmesine yardımcı olabilir. İnsanları algılama ve yüz tanıma yazılımındaki gelişmeler, video gözetim sistemlerinin arkaya bakma ve kapatma ihlalleriyle karşı karşıya kalmasına karşı uyarıda bulunabileceği anlamına gelir.

Sorumluluğun azaltılması

Yapay zeka videosu, reaktif bir güvenlik stratejisinde de eşit derecede değerlidir. Günümüzün IP kameraları, bulutta sınırsız depolama ile 7/24 kayıt yapabildiğinden, bir binada olan her şeyin daha fazla verisi ve görüntüsü vardır ve bu da bir denetim kabusu ile sonuçlanabilir. Yapay zeka analitiği ve sezgisel yazılım, yalnızca bir rapor için gereken dosyaları hızlı bir şekilde almak için aramayı ve filtrelemeyi kolaylaştırır. Avigilon’un görünüm arama ve plaka tanıma gibi arama işlevleri, gereken görüntüleri bulmanın ve bir rapor oluşturmanın daha hızlı bir yolunu sunarak sorumluluğu ve olası dava maliyetlerini azaltır.

AI analitiği, şirketlerin uyumluluğu sağlamasına da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, AI video gözetimi , özellikle yüz tanıma yazılımıyla ilgili olarak, ek güvenlik ve veri koruma en iyi uygulamalarıyla ele alınması gereken gizlilik endişeleri sunar.

ayrıntılı yanıt

Çok siteli bir kuruluştaki her bina, belirli bir olay için aynı yanıtı gerektirmez. Örneğin, herhangi bir mesai dışı etkinlik belirli konumlarda alarma neden olurken, diğerlerinde çalışanların saat 20.00’den sonra gelmesi olağandır. Ayrıntılı kontroller ve otomasyonlardan yararlanmak, yanıtları bina, konum ve hatta belirli bölgeler için uyarlamaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda güvenlik personelinin üzerindeki baskıyı da alarak daha fazla dikkat gerektiren alanlara odaklanmalarına izin verirken, gerisini yapay zeka halleder.

Benzer şekilde, birçok AI video platformu, yöneticilerin kimin ve nasıl bilgilendirileceğini kontrol etmesine izin verir. Bir bagaj kapağı olayı durumunda acil durum personeli ile iletişime geçilmesine gerek yoktur, ancak kameranın yüz kimliği izleme listesinden birini bulursa bilgilendirilmelidir.

Güvenlik yanıtlarını otomatikleştirmek isteyen işletmeler için doğru teknoloji çok önemlidir. Yapay zeka platformlarının konuma bağlı olarak farklı davranış anormalliklerini tanıması gerekir ve kural motoru yazılımının ayrıntılı ayarlara ve kontrollere ihtiyacı olacaktır. Birleşik bir video ve güvenlik sistemi, sistem entegrasyonlarını ve otomasyonu desteklemek için daha fazla esneklik sağlar.

Yapay zeka tabanlı güvenliğin geleceği

Ticari güvenlik duruşunu iyileştirmek için yapay zeka kullanmanın değeri hafife alınmamalıdır. Teknoloji son yıllarda çok yol kat etti ve muhtemelen daha güvenilir, daha doğru ve daha güçlü olmaya devam edecek. Bununla birlikte, AI video kameraları ve analitiklerindeki artış, gizlilik ihlalleri ve artan siber güvenlik riskleri konusunda artan endişelere yol açtı. Yapay zeka tabanlı bir güvenlik sisteminin avantajlarından yararlanmak isteyen işletmelerin, insanları, mülkleri ve bilgileri güvende tutmak için tasarlanmış bütünsel siber ve fiziksel güvenlik stratejileriyle bu sorunları ele almaya hazırlıklı olmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu