Yazılar

Adobe, NFT’lere bir adım daha atıyor

Adobe’nin sosyal ağı Behance, Polygon kripto para birimi platformu için destek ekleyerek, kullanıcıların Polygon tabanlı mantar olmayan belirteçleri veya NFT’leri daha kolay sergilemesine olanak tanır. Şirket, Behance’in geçen yılın sonlarında desteklemeye başladığı NFT’ler oluşturmak için sanatçılar için daha çevre bilincine sahip bir yol olarak Polygon entegrasyonunu lanse ediyor . Bu çevre dostu olma durumu tartışmalı olsa da , Adobe’nin kriptoya devam eden genişlemesinin bir parçası ve potansiyel olumsuz etkilerinden endişe duyan sanatçıları yatıştırma girişimi.

Polygon, popüler Ethereum blok zincirinin üzerinde çalışır ve bireysel kripto işlemleri için daha küçük bir enerji ayak izine sahiptir; ayrıca Ethereum ile ilişkili büyük işlem maliyetlerinden de kaçınır. (Öte yandan, Polygon’un popülerleştirilmesi, daha verimli bir doğrulama sistemi kullanmaya başlaması gereken ancak henüz bunu yapmamış olan enerjiye aç Ethereum sistemine hala daha fazla toplam trafik ekliyor.) Bu yeni özellikle sanatçılar NFT’leri basabilir. Popüler OpenSea pazarındaki Polygon ile, bunlarla ilişkili resmi Behance’te görüntüleyin ve izleyicileri satın alabilecekleri OpenSea’ye yönlendirin.

Adobe, içerik kimlik bilgilerini Photoshop’ta bir NFT görüntüsüyle ilişkilendiren İçerik Kimlik Bilgileri adlı bir programla başlayarak 2021’in sonlarında NFT desteği eklemeye başladı . Kripto para varlıklarına olan ilgisi, görüntüleri onları kimin oluşturduğu ve düzenlenip düzenlenmediğiyle ilgili ayrıntılarla eşleştiren Content Authenticity Initiative adlı daha önceki bir programla kesişiyor . Bununla birlikte, bu blok zinciri olmayan sistemin aksine, NFT’ler oldukça çekişmeli ve en sesli eleştirilerin bazıları çevresel maliyetlerine odaklandı. Bu hamle muhtemelen bu endişeleri gidermeyecek olsa da, Adobe’nin en azından bunlardan haberdar olduğunun bir işareti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu